Bezpieczeństwo energetyczne Europy. Jak uniezależnić się od Rosji?

Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy stała się nagląca, gdyż część państw członkowskich Unii Europejskiej w dużej mierze opiera swój miks energetyczny na dostawach rosyjskiego gazu i węgla. Szok, jaki Europa przeżywa, prowadzi przede wszystkim do zmiany percepcji Rosji: z kraju, z którym się handluje i prowadzi interesy zmieniła się w zagrożenie. Dlatego dążymy do gospodarczego odcięcia się od tego kraju, przynajmniej w sektorach strategicznych takich jak energetyka.

W marcu 2014 r. UE nałożyła sankcje na Rosję w odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu. Udało się je konsekwentnie przedłużać co pół roku. 23 lutego 2022 r. zdecydowano o ich rozszerzeniu po uznaniu przez prezydenta Rosji, Władimira Putina niepodległości separatystycznych obwodów donieckiego i ługańskiego. Od 24 lutego 2022 r., w odpowiedzi na napad na Ukrainę, Unia Europejska wprowadzała kilka pakietów nowych sankcji. Podjęto bezprecedensowe środki w celu poważnego osłabienia bazy ekonomicznej Rosji, pozbawienia jej kluczowych technologii i rynków oraz znacznego ograniczenia jej zdolności do finansowania wojny.

Publikacja została współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”.

 

.

Pobierz publikację tutaj.

 

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE HERE.

 

Jak wygląda energetyczna mapa Europy? Jakie są nasze źródła energii i od kogo kupujemy surowce? Z czego wynika uzależnienie od ropy i gazu z Rosji? Czy to kwestia braku alternatywy, czy ceny? W jaki sposób i w jakiej skali Europa przestawia się na odnawialne źródła energii, i czy dzięki temu nie będzie zależna od zewnętrznych dostawców? Czy wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną, czy ją spowolni? Czy grożą nam niedobory prądu? Czy wojna zmusi Europę do utrzymania już istniejących i budowy nowych  elektrowni jądrowych? Jaka będzie sytuacja energetyczna naszego kontynentu za kilkanaście lat?

Na te tematy debatowali uczestnicy dyskusji on-line: dr Sonia Buchholtz, dyrektorka ds. finansowania transformacji energetycznej Forum Energii; Piotr Maciążek, ekspert ds. energetycznych, autor książki „Stawka większa niż gaz” oraz Izabela Zygmunt, ekspertka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Debatę moderowała dr Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK i członkini Team Europe. Wydarzenie zostało zorganizowane 31 marca 2022 r. w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”, prowadzonego przez ośrodek THINKTANK i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Rozmowa dostępna jest TUTAJ.

 

 

Zobacz również

Wpisz wyszukiwany termin powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Wróć do góry