Czy demokracja może działać dobrze w czasach kryzysu?

20 lipca 2021 r. Komisja Europejska opublikowała drugi raport o stanie praworządności w UE.  Składa się on ze sprawozdania ogólnego, analizującego sytuację w Unii Europejskiej (dostępny tutaj) oraz 27 rozdziałów, które są poświęcone poszczególnym krajom członkowskim (dostępne tutaj).  Dokument koncentruje się na wymiarze sprawiedliwości, działaniach antykorupcyjnych, wolności słowa i mediów oraz mechanizmach instytucjonalnych i kontrolnych zapewniających pluralizm polityczny. Opisuje dobre przykłady, ale wskazuje także kwestie wymagające naprawy.

Publikacja została współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”.

 

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE HERE.

 


.

Pobierz publikację tutaj.
.

Co Europejczycy myślą o demokracji? Jak spór o praworządność wpływa na jej stan w krajach Unii Europejskiej? Czy demokrację można i należy poprawić? Dlaczego wydaje się działać gorzej w trudnych czasach? Odpowiedziom na te pytania poświęcono dyskusję zorganizowaną 22 lipca 2021 r. w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”, prowadzonego przez ośrodek THINKTANK i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

W debacie pt. „Czy demokracja może działać dobrze w czasie kryzysu?” udział wzięli: prof. Adam Bodnar – dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS i Rzecznik Praw Obywatelskich RP w latach 2015-2021, Konrad Fijołek – Prezydent Rzeszowa, Beata Klimek – Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz prof. Radosław Markowski – dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS. Spotkanie moderowała dr Małgorzata Bonikowska – prezes THINKTANK, członek Team Europe. Wprowadzenia do debaty podjął się dr Filip Skawiński z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 

 

 

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top