Good Economics. Nowe rozwiązania globalnych problemów.

 

Abhijit Banerjee i Esther Duflo pracują  w Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA.  Prywatnie są małżeństwem. W 2019 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za „eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa”.

 

 

 

„Good economics” („dobra ekonomia”) -to kolejna po „Bad Economics” książka  Abhijita Banerjee i Esther Duflo. Para laureatów nagrody Nobla  podejmuje w niej nie tylko temat , z którego są znani, czyli problem ubóstwa i pogłębiających się nierówności dochodowych. Tym razem autorzy postanowili zmierzyć się również z innymi makro-wyzwaniami, takimi jak chaos schyłku globalizacji, perspektywa katastrofy klimatycznej, utrudnienia w światowym handlu  wynikające z przeszkód w przemieszczaniu się kapitału i pracy, skutki spowalniającego wzrostu i wpływ rewolucji  technologicznej na rynek pracy. Jednocześnie,  książka jest  swoistym wyznaniem deficytów ekonomii jako nauki i zarazem próbą  nadania jej innego, skromniejszego ale za to bardziej praktycznego kierunku.

 

NIEUCHWYTNOŚĆ WZROSTU

Metodologię do swoich badań terenowych autorzy „Good Economics”  wzięli  z medycyny.  Budzi to pewne wątpliwości czy i na ile z takich wyników   można wyciągać szersze wnioski. . Sama jednak metodologia jest dla ekonomii rewolucyjna.

Ważnym tematem książki jest rozwój gospodarczy. Autorzy piszą, że pomimo ponad dwustu lat badań, wciąż nie wiemy, jak go przyspieszyć.. Nie mamy jasnej odpowiedzi na pytanie, jakie polityki są prowzrostowe i co sprawia, że na przykład za pięćdziesiąt lat będziemy jako społeczeństwo bogaci bądź biedni. Banerjee i Dufflo konstatują, że „pomimo najlepszych wysiłków pokoleń ekonomistów, głęboki mechanizm trwałego wzrostu gospodarczego pozostaje nieuchwytny”. Dlatego są  zdania, że w ekonomii powinniśmy się skupić na wyciąganiu wniosków z tych zjawisk, , które przebadaliśmy i wiemy co robić. . Na przykład   walka z głodem,   czy analfabetyzmem, – mamy narzędzia do uporania się z tymi problemami. 

 

MITY ANTYMIGRACYJNE

Banerjee i Duflo rozprawiają się także z mitami narosłymi wokół kwestii przemieszczania się ludności. Wbrew popularnym w niektórych środowiskach politycznych przekonaniom migracje w skali globalnej wcale nie są wyższe niż w 1960 r. W dodatku, badania pokazują, że uchodźcy i migranci są zjawiskiem pozytywnym.  Nie zabierają  nikomu pracy, gdyż pracują często w tych zawodach, w których  miejscowi nie chcą szukać zatrudnienia.

 

NOWE TECHNOLOGIE A BEZROBOCIE

Rozwój nowych technologii może doprowadzić do fundamentalnych zmian na rynku pracy, choć ekonomiści nie są wcale co do tego zgodni. Jednak zdaniem Banerjee i Duflo, nawet jeśli automatyzacja wynikająca z zastosowania coraz to doskonalszych innowacji w przemyśle przyczyni się netto do globalnego wzrostu miejsc pracy, to geograficznie nie będą one rozłożone równo. Może wystąpić poważny problem dystrybucyjny pod tym względem, powodujący brak miejsc pracy dla wielu ludzi, a w niektórych regionach świata nawet strukturalne bezrobocie.

 

PRZYSZŁOŚĆ EKONOMII

Największym atutem książki „Good economics” jest rozwianie wielu mitów uznawanych za oczywistości w ekonomii i pokazanie złożoności problemów gospodarczych oraz  społecznych. Dzięki Autorom uświadomiamy sobie, że w celu znalezienia odpowiedzi  na nawet najmniej skomplikowane  kwestie ekonomiczne  należy rozważyć wiele drobnych, nieraz wcale nieoczywistych niuansów.

Zdaniem Banerjee i Duflo, ekonomia ma być częścią rozwiązania a nie tworzyć dodatkowe problemy. Autorzy zachęcają swoich kolegów po fachu, , aby byli użyteczni, podpowiadali co robić i pokazywali możliwe scenariusze. W przeciwnym wypadku ekonomii jako nauki nie da się uratować a samych ekonomistów – po tak wielu kryzysach, których nadejścia nie byli w stanie przewidzieć – nikt nie będzie już traktować poważnie.

 

 

POWRÓT ↵

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top