Igrzyska Wolności 2020

13-15 listopada 2020

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem w Łodzi tzw. czerwonej strefy organizatorzy Igrzysk Wolności zadecydowali o przeniesieniu całości działań do sieci. Wydarzenie, nagrodzone właśnie „Wiosłem Kultury”, w tym roku odbędzie się w dniach 13-15 listopada pod hasłem „Świat po pandemii”.

Ci, którzy kupili już karnety, będą mogli otrzymać zwrot środków, choć organizatorzy zachęcają, by przekazać wpłaconą kwotę jako wsparcie realizacji przyszłorocznej edycji Igrzysk: – Taka pomoc w kolejnych trudnych pandemicznych miesiącach będzie dla nas, podobnie jak dla innych podmiotów prowadzących działalność społeczną i kulturalną, więcej niż potrzebna – mówi Błażej Lenkowski, prezes Fundacji Liberté!

Wszystkie spotkania i dyskusje panelowe będzie można oglądać online na żywo bez konieczności rejestracji. Transmisje będą prowadzone równolegle z wykorzystaniem siedmiu kanałów; dwa z nich zapewnią symultaniczne tłumaczenie z i na język angielski.

– Naszą misją jest dotrzeć do jak największej liczby osób w kraju i za granicą z atrakcyjnym i merytorycznym przekazem – mówi Lenkowski. – W ten sposób, zamiast wyłącznie debatować o roli mediów, symbolicznie stworzymy Nowe Media Publiczne w takim kształcie, w jakim sami chcielibyśmy je widzieć.

Podczas tegorocznej edycji Igrzysk Wolności zaproszeni goście jak co roku podejmą kwestie związane z globalną i krajową polityką, równością płci, prawami człowieka, kulturą i ochroną środowiska. Swój udział potwierdzili już m.in.: Helena Dalli – Komisarz Unii Europejskiej ds. Równości; brytyjski historyk Norman Davies; europarlamentarzysta, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i były premier RP – Jerzy Buzek, reżyserki: Agnieszka Holland i Małgorzata Szumowska, pisarki: Mira Marcinów i Dominika Słowik; specjalizujący się w tematyce propagandy i rozwoju mediów publicysta i pracownik naukowy London School of Economics Peter Pomerantsev; pisarz i fotograf Filip Springer oraz amerykański autor, publicysta związany z magazynem „The New Yorker” Adam Gopnik.

Tym razem dyskusjom będzie towarzyszył wyjątkowy kontekst pandemii koronawirusa.

Blisko ćwierć miliona zakażeń każdego dnia i ponad milion ofiar. Niewydolne systemy ochrony zdrowia; upadające firmy i rosnące bezrobocie; rekordowe zadłużenie. Kryzysy polityczne i dezinformacja. Depresja i lęk. Na drugim biegunie: galopujący postęp technologiczny i bezprecedensowy rozwój zdalnych form komunikacji; zwiększenie elastyczności zatrudnienia; spektakularne kariery skutecznych przywódców i wyjątkowe docenienie wolności. Od kiedy w codziennym słowniku niespodziewanie zagościły: kwarantanna, lockdown i wypłaszczanie krzywej globalna społeczność stanęła przed jednym z największych i bodaj najbardziej nieoczekiwanym wyzwaniem w nowożytnej historii.

– W zalewie fake newsów i realnych wątpliwości chcemy rzetelnie dyskutować o tym, jaki świat czeka na nas po pandemii? Czy w ogóle będzie miała swój koniec? Czy w izolacji jest przestrzeń na wolność? Jak pandemia wpłynie na najważniejsze dziedziny życia społecznego, politycznego i gospodarczego? – mówi Lenkowski.

Odpowiedzi na te pytania będzie można szukać podczas Igrzysk Wolności 2020 już w listopadzie.

Wydarzenie, odbywające się już po raz siódmy, to interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne. Organizowane z myślą o kreowaniu twórczej przestrzeni dla spotkań ludzi kultury, biznesu i życia publicznego, jest areną dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku.

W ubiegłym tygodniu członkowie fundacji Liberté!, organizatora imprezy, otrzymali „Wiosło Kultury”; nowo ustanowiona nagroda kulturalna łódzkiej „Wyborczej” i Monopolis została przyznana „twórcom wydarzenia, które zostało docenione w kraju i za granicą”.

 

www.igrzyskawolnosci.pl

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top