Infodemia równie groźna jak pandemia

 

Odkąd pandemia zmusiła część społeczeństwa do pracy zdalnej, spędzamy więcej czasu w sieci, a co za tym idzie jesteśmy bardziej narażeni na techniki manipulacyjne i fałszywe informacje dostępne w Internecie. Eksperci wskazują, że wydarzenia o skali globalnej sprzyjają multiplikacji fake newsów, więc światowa pandemia koronawirusa oraz chaos informacyjny z nią związany jest do tego doskonałą okazją. Infodemia, przed którą ostrzega WHO, rozprzestrzenia się niezwykle szybko m.in. dzięki mediom społecznościowym, wpływa na codzienne życie ludzi i może być tragiczna w skutkach.

 

Na początku pandemii w Polsce,  listę najpopularniejszych fake newsów wokół Covid-19 opublikował Demagog. Na liście fałszywych informacji i dokumentacji zdjęciowych pojawiły się m.in. newsy o planie depopulacji Billa Gatesa, nieprawdziwych skutkach noszenia maseczek i szkodliwości potencjalnych szczepionek. Na łamach kanadyjskiego pisma naukowego BMJ Global Health, badacze opublikowali analizę, wg której ponad jedna czwarta filmów dotyczących koronawirusa w serwisie YouTube zawiera nieprawdziwe informacje. Dlaczego w nie wierzymy i bezmyślnie podajemy dalej? Bo osoby (lub boty!) posługujące się fake newsami bazują na emocjach, kontrowersji (która bywa ciekawsza niż naukowe fakty), ale również na pierwotnych ludzkich instynktach, takich jak chęć przynależności do „plemienia” i nieodstawania od grupy. Dezinformacja służy celom marketingowym, szczególnie jeśli mowa o sprzedaży cudownych specyfików, ale równie często ma podłoże polityczne. Według unijnego raportu dotyczącego fałszywych informacji związanych z koronawirusem, państwa takie jak Chiny czy Rosja korzystają z okazji i dezinformują społeczeństwa państw zachodnich.

Co zatem zrobić, aby spłaszczyć krzywą fałszywych informacji? Przede wszystkim rzetelnie sprawdzać interesujące nas informacje korzystając z ogólnodostępnych i darmowych narzędzi, które pomagają w walce z fake newsami. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

  • Youtube DataViewer to narzędzie opracowane przez Amnesty International, pozwalające ustalić autentyczność materiałów video w serwisie YouTube.
  • Climate Feedback to platforma do weryfikacji wiarygodności informacji na temat zmian klimatycznych.
  • JPEGsnoop to przydatne narzędzie do ustalania autentyczności obrazu w Internecie.
  • Interland to pomocna gra pozwalająca na rozwijanie krytycznego myślenia u najmłodszych.
  • Botometer umożliwia sprawdzanie aktywność konta na Twitterze i szacowanie, w jakim stopniu jest ono robotą botów.

Więcej narzędzi przydatnych w walce z dezinformacją na stronie Start2think:https://start2think.info/fact-checking-toolbox/.


Autor: Adrianna Śniadowska,
CIO THINKTANK

 

 

 

 

 

 

 

POWRÓT ↵

Taki odsetek marketingowców korzysta już z rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (wg. badań firmy Saleforce [1]). Wskaźnik ten od 2017 r. wzrósł o 44 proc.

Taki odsetek marketingowców korzysta już z rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (wg. badań firmy Saleforce [1]). Wskaźnik ten od 2017 r. wzrósł o 44 proc.

INFODEMIA

Nadmiar informacji
i szybkie rozpowszechnianie się wprowadzających
w błąd lub sfabrykowanych wiadomości, obrazów i filmów.

Definicja WHO

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top