Kto uratuje wspólne dobro

Żyjemy w świecie, w którym wyczerpują się dotychczas obowiązujące paradygmaty. Świat słabo radzi sobie z współczesnymi wyzwaniami. Ludzie albo są rozgniewani, albo nie mają nadziei na lepszą przyszłość. Zmiana jest wszystkim bardzo potrzebna. Z problemami zmagają się przywódcy polityczni – Francja z ruchem Żółtych Kamizelek, Hiszpania z katalońskimi ruchami separatystycznymi. problemy ma nie tylko Europa. Wciąż trwają protesty w Hongkongu, a Chile, ze względu na napiętą sytuację w kraju, zdecydowało się odwołać dwa ważne szczyty zaplanowane na listopad i grudzień – klimatyczny COP25 i APEC.

Problemy ma również biznes. Klasyczna forma kapitalizmu oparta na maksymalizacji zysku, szybkim i jak najtańszym wzroście efektywności oraz rosnącej konsumpcji nie ma już racji bytu. Zużycie zasobów i degradacja środowiska prowadzą ludzkość do katastrofy klimatycznej.

Biznes i polityka są ze sobą ściśle powiązane. I dobrze, bo globalnych problemów nie rozwiąże się w pojedynkę. Dziś niezmiernie trudno znaleźć jedną wizję przyszłości i pogodzić interesy wszystkich zaangażowanych stron, choć cel wydaje się jeden – przetrwanie człowieka na ziemi. Teoretycznie istnieje wyjście z impasu, mało kto wierzy jednak, że jest ono do zrealizowania.

O wyzwaniach współczesnego świata i konieczności stworzenia nowej ekonomii dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK, rozmawiała z Magdą Wierzycką, inwestorką z RPA, działającą na międzynarodowym rynku finansowym oraz Mariuszem Grendowiczem, finansistą, członkiem rady strategicznej THINKTANK i przewodniczącym rady Fundacji WWF Polska. Rozmowa odbyła się w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński Baehr.

Tekst w wersji polskiej:
KTO URATUJE WSPÓLNE DOBRO?

English version:
WHO WILL SAVE THE COMMON GOOD?

 

 

 

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top