Muhammad Yunus wzywa w THINKTANK do dekoncentracji bogactwa

24 stycznia 2020 r., Warszawa,

MUHAMMAD YUNUS OSTRZEGA: globalne ocieplenie i obecna koncentracja bogactwa są podobnym zagrożeniem dla świata!

Dziś kończy się 50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. 22 stycznia br. THINKTANK we współpracy z  CSM zorganizował spotkanie wokół tematów poruszanych podczas Forum. Panelistami podczas spotkania byli dr Justyna Glusman (dyrektorka-koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w urzędzie m.st. Warszawy), prof. Krystian Jażdżewski (Warsaw Genomics, program BadamyGenty.pl), Magda Wierzycka (CEO Sygnia Limited) oraz Tomasz Konik (partner, wiceprezes zarządu Deloitte).

Z okazji wydarzenia, Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2006 r. i członek Rady Strategicznej THINKTANK, opublikował na łamach THINKTAK artykuł wzywający do międzynarodowego konsensusu trzech zer: zero ubóstwa, zero bezrobocia i zero emisji dwutlenku węgla netto.

HOW CAN WE REVERSE WEALTH CONCENTRATION

Autor pisze w nim m.in., że niewidzialna ręka kapitalizmu przestała działać i obecnie służy tylko najbogatszym. To niekoniecznie wina ich samych, ale obecnego systemu gospodarczego. „To przerażająca rzeczywistość, która pogarsza się z minuty na minutę, podczas gdy my jesteśmy zajęci codziennymi obowiązkami” – ostrzega. – A ta „koncentracja bogactwa jest równie niebezpieczna jak obecne zagrożenie środowiskowe”.

Jego zdaniem „To nasz zablokowany umysł uniemożliwia nam dostrzeżenie problemu i  popycha ludzkość w kierunku katastrofy”.

„Musimy zająć się przyczynami nierówności, a nie ich przejawami. Musimy zająć się luką majątkową, która jest przyczyną luki dochodowej. Jeśli utrzymamy obecny mechanizm powstawania bogactwa w takim samym kształcie, jakiekolwiek zmniejszenie luki dochodowej będzie nieskuteczne” – nawołuje.

„Centralnym punktem mojej propozycji jest przeprojektowanie systemu ekonomicznego poprzez przejście od ekonomii opartej na interesie osobistym do ekonomii opartej zarówno na interesie osobistym, jak i zbiorowym” – proponuje M. Yunus.

Zdaniem noblisty w fazie pierwszej świat musi doprowadzić do powstrzymania koncentracji bogactwa i uczynić ten proces ujemnym w fazie drugiej. W tym celu potrzebny jest taki sam międzynarodowy konsensus jak w sprawie globalnego ocieplenia.

„Zarówno globalne ocieplenie, jak i koncentracja bogactwa wynikają z tego samego źródła – wadliwych ram ekonomicznych opartych na ludzkiej chciwości. Możemy cofnąć oba te zjawiska, odkrywając w sobie na nowo troskę i potrzebę dzielenia się z innymi. Musimy dążyć do stworzenia świata trzech zer: zero ubóstwa, zero bezrobocia i zero emisji dwutlenku węgla netto” – podsumowuje Muhammad Yunus dla THINKTANK. – „To wszystko może się zdarzyć tylko wtedy, gdy my, obywatele, zaczniemy działać”.

Kontakt: info@think-tank.pl

 

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top