Obróć pandemię na swoją korzyść

Wszyscy przeżyliśmy szok. Z dnia na dzień musiałyśmy zmienić sposób prowadzenia firmy. Nie było łatwo, ale lubię takie wyzwania. One mnie motywują, ostatecznie dają siłę. Wiem, że sobie poradzę.

Zawsze skupiam się na pozytywach i z każdej sytuacji staram się wyciągnąć dla siebie i firmy coś dobrego. Tak też było w przypadku lockdown. Choć na początku było ciężko, momentami nawet bardzo, udało się osiągnąć zamierzony cel. I będzie tylko lepiej.

Zaczęło się od jednej z osób w naszej firmie, która jeszcze przed lockdownem wyjechała do Szwajcarii. Ponieważ ja i moja wspólniczka bałyśmy się o zdrowie pozostałych pracowników, zdecydowałyśmy się przenieść całą firmę na pracę zdalną – szybko i burzliwie. Na początku było naprawdę trudno, byłyśmy jak dzieci we mgle, ale spojrzałyśmy na tę sytuację jak na szansę. Pandemia zmusiła nas do czegoś, co planowałam od dawna, a nigdy nie było dobrego momentu.

Praca zdalna nie była jednak dla nas zupełną nowością. Moja wspólniczka po części mieszka we Włoszech, więc trochę się ucieszyłam, bo udało się tak przeorganizować firmę, że teraz każdy może pracować nawet z drugiego końca świata i wszystko dobrze funkcjonuje. Można powiedzieć, że nasi pracownicy stali się bardziej wolni – niektórzy zresztą wyjechali do rodziców, gdzieś na drugi koniec Polski i teraz stamtąd pracują. Nadal oczywiście mamy biuro. Jeśli któryś z naszych pracowników nie ma warunków do pracy zdalnej lub po prostu chce popracować z biura, nie ma najmniejszego problemu. Każdy ma własny klucz, drzwi do biura są dla wszystkich otwarte. Mamy też swoje zasady pracy zdalnej. Na naszych spotkaniach online każdy ma włączoną kamerkę, jest ładnie ubrany i szczerze angażowany w spotkanie. To pozwala nam poczuć się profesjonalnie, ale też regularnie się spotykać, bo każdemu brakuje bezpośredniego kontaktu z ludźmi.

Zmian w firmie było oczywiście więcej. Zaczęłyśmy testować różne narzędzia do zarządzania projektami online, od Wrike, G Suite, aż po Asana. Aktualnie korzystamy z aplikacji Asana i nie wiem jak wcześniej bez niej funkcjonowałyśmy. Musiałyśmy też dokonać pewnych przesunięć w firmie, przez co niektórym pracownikom zmienił się zakres kompetencji i musieli stać się też bardziej elastyczni – dzięki czemu jednak nikogo nie zwolniłyśmy. Na początku czułam, że ludzie są przestraszeni, zwłaszcza na tych stanowiskach, które w ogóle przestały funkcjonować, np. menedżer od sprzedaży offline w Polsce, ale naszym celem było utrzymanie całego dotychczasowego zespołu.

Bardzo zależało mi też na rozwoju e-commerce, bo widzę przyszłość w tym kanale sprzedaży. Wprawdzie już wcześniej korzystałyśmy z Amazon czy Marketplace, ale dzięki pandemii w tym kanale sprzedaży u niektórych klientów obroty zwiększyły się pięcio- lub sześciokrotnie. E-commerce działa jednak 24 godz. na dobę, więc wszyscy musieli przygotować się na to, że czas pracy może być bardziej elastyczny. W online trzeba działać szybko, bo świat digitalowy rządzi się swoimi prawami. Nasz zespół się do tego przystosował i jestem z niego bardzo dumna.

Cały czas staramy się też dywersyfikować naszą ofertę produktów, aby przygotować się na każdą ewentualność. Zresztą my mamy bardzo specyficzny produkt i sądzę, że odpowiada on na wszystkie problemy, które pandemia wyniosła do góry. Jest on ekologiczny, ale też ekonomiczny, bo używa się go wielokrotnie. Gdy zaś po trzech miesiącach nie działa już tak samo dobrze na skórę, świetnie sprawdza się w czyszczeniu powierzchni w domu. Nasze klientki tak go zresztą używają, a my dziś nie boimy się takiego komunikatu. Rozpoczęłyśmy też współpracę z polską marką kosmetyków profesjonalnych, bo w naszej ofercie są akcesoria. Dzięki tej synergii wzajemnie się uzupełniamy.

Pandemia jest trudnym czasem także dla nas. Nie chcę, aby to zabrzmiało tak, że mamy w firmie jakieś Eldorado. Staramy się jednak mieć otwarte głowy, wykorzystujemy nasz potencjał, kreatywność i wychodzimy ze strefy komfortu. Najczęściej nie jest łatwo, ale na pewno warto.

 

Autor: Monika Żochowska, CEO i współzałożycielka firmy Phenicoptere oraz marki GLOV

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top