Pandemia 2020 – 2022. Bilans działań w Europie

Minęły już dwa lata, odkąd wybuchła pandemia wirusa SARS-CoV-2. Pochłonęła ona na świecie ponad 6 milionów ofiar.  W samej Europie zaraziło się dotychczas prawie 150 mln ludzi, zmarło prawie 1,4 mln. W Polsce łącznie odnotowano 5,8 mln przypadków zakażeń koronawirusem i ponad 113 tys. zgonów. Bezprecedensowe wyzwania związane z pandemią zmieniły podejście Europejczyków do ochrony zdrowia, wpłynęły też na działania Unii Europejskiej. Uświadomiły konieczność reformy systemu, wzmocnienia koordynacji działań między państwami członkowskimi oraz znaczenie sektora zdrowia dla bezpieczeństwa Starego Kontynentu. Walka z COVID-19 zapoczątkowała starania o powołanie Europejskiej Unii Zdrowotnej. Nie minęła jeszcze piąta fala pandemii, gdy Europą wstrząsnął kolejny kryzys – inwazja Rosji na Ukrainę. Zburzyła ona nasze poczucie bezpieczeństwa, które w Europie uważaliśmy od dziesięcioleci za pewnik. Katastrofa humanitarna – miliony ludzi szukających w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej schronienia przed wojną – rodzi potrzebę konsolidacji Unii i jeszcze większej solidarności, także w obszarze opieki zdrowotnej. Tylko w ten sposób Unia Europejska może opanować kryzys i wyjść z niego wzmocniona.

Publikacja została współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”.

 

.

Pobierz publikację tutaj.


ENGLISH VERSION IS AVAILABLE HERE.

 

Jak długo jeszcze potrwa pandemia? Jak zmieniła nasze podejście do sektora zdrowia? Czy nabrał on strategicznego znaczenia w Unii Europejskiej? Jak placówki medyczne radzą sobie z walką z wirusem i niewydolnościami systemu? Jakie zmiany wymusiła pandemia i czy będą one trwałe? Na czym polega koncepcja Europejskiej Unii Zdrowotnej? Gdzie powinna przebiegać granica pomiędzy kompetencjami UE i państw członkowskich w zakresie opieki zdrowotnej? Czy doświadczenia z pandemii spowodują poszerzenie uprawnień UE w tym obszarze? Jakie skutki dla systemów ochrony zdrowia w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej będzie mieć nagła migracja kilku milionów uchodźców z Ukrainy? W jaki sposób kryzys uchodźczy może wpłynąć na kształt Europejskiej Unii Zdrowotnej?

Na te tematy debatowali uczestnicy dyskusji on-line: dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, wakcynolog; dr Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz dr Andrzej Ryś, Dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej. Debatę moderowała dr Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK i członkini Team Europe. Wydarzenie zostało zorganizowane 3 marca 2022 r. w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”, prowadzonego przez ośrodek THINKTANK i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Rozmowa dostępna jest TUTAJ.

 

 

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top