Sztuczna inteligencja walczy z pandemią

 

Pandemia stworzyła sztucznej inteligencji okazję do pokazania się ludzkości od jak najlepszej strony. Rozwiązania oparte na SI wspierają walkę z koronawirusem także w Polsce.  

SI automatyzuje i usprawnia wiele procedur medycznych, wykrywa wczesne objawy zakażenia, przeprowadza wywiady z potencjalnymi chorymi. Algorytmy uczenia maszynowego wykorzystywane są także w procesie opracowywania szczepionek oraz leków na koronawirusa. Duży wkład w ten proces mają polscy naukowcy i biznes.

Na początku lipca br. zespół badaczy z Politechniki Śląskiej i Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu przedstawił inteligentny system DECODE. Oparty na technikach uczenia maszynowego algorytm już wkrótce będzie pomagał we wstępnym wykluczeniu COVID-19 wśród osób z objawami typowymi także dla innych chorób. Wcześniej pracownicy tej uczelni udostępnili system CORNELIA, pomocny w diagnozowaniu koronawirusa oraz internetowy system CIRCA, który przyspiesza diagnostykę obrazową COVID-19 w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

 

 

Agencja Badań Medycznych zapowiedziała natomiast dofinansowanie polskiego start-upu BrainScan.ai, który pracuje nad algorytmem zdolnym rozpoznać w obrazach z tomografów komputerowych nawet niewielkie zmiany w klatce piersiowej świadczące o zakażeniu wirusem. Zaś polska spółka bioinformatyczna Ardigen wspólnie z nowozelandzką firmą Vaccine Corporation pracuje nad szczepionką na koronawiorusa. Ardigen wykorzystuje SI do identyfikowania optymalnego zestawu neoantygenów.

Od lutego do maja 2020 r. liczba prac naukowych opublikowanych na temat COVID-19 wzrosła z 29 tys. do ponad 138 tys., a do końca roku ma ich być ponad milion. Jak w tym gąszczu znaleźć to co najważniejsze? Światowa Organizacja Zdrowia zleciła niedawno analizę ponad 170 badań naukowych z całego świata dotyczących skuteczności dystansu społecznego i maseczek na twarz w walce z pandemią. Okazało się, że obniżają one ryzyko zakażenia o ponad 80 proc. Cytowany na całym świecie przegląd powstał dzięki m.in. zajmującej się sztuczną inteligencją polsko-kanadyjskie firmie Evidence Prime z siedzibą w Krakowie.

A od wiosny 2020 r. liczne fake newsy na temat pandemii pomaga zweryfikować system #FakeHunter, również wykorzystujący SI. Udostępnia go Polska Agencja Prasowa wspólnie z GovTech Polska.

 

Zbigniew Gajewski, Partner THINKTANK

 

POWRÓT ↵

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top