Technologie przyszłości w medycynie dzisiaj

Na naszych oczach dokonuje się rewolucja w sektorze zdrowia i możliwe, że wreszcie –  po raz pierwszy w historii – zastąpimy opiekę nad tymi, którzy już chorują, prawdziwie proaktywną opieką zdrowotną.

 

 

Rewolucja technologiczna

Żyjemy w epoce eksplozji technologicznej, a wkrótce będziemy świadkami bezprecedensowego rozwoju spersonalizowanej, wszechobecnej i inteligentnej opieki zdrowotnej. Wymaga ona ciągłego strumienia danych, wykorzystania urządzeń, opartych na zaawansowanych narzędziach i czujnikach. Tego jeszcze brak w naszym systemie służby zdrowia. Jednak technologiczna transformacja tego sektora przyspieszyła mocno w czasie pandemii w zakresie wykorzystania „dużych technologii”, telemedycyny, „szpitali domowych”, a także „technologii snu”.

 

Big tech

Opieka zdrowotna to kolejne pole bitwy dla dużych firm, które odważnie zaczynają wchodzić w ten obszar. Amazon, Google, Apple i Facebook dostrzegają fakt, że sektor zdrowia dojrzał do przełomu, i że mogą dokonać w nim znaczących, pozytywnych zmian.

Rozwiązania oferowane przez duże firmy technologiczne gwałtownie przekształcają profesję lekarską. Firmy te opierające dużą część swojej działalności na analizie danych są już w naszych domach ze swoimi inteligentnymi „asystentami głosowymi”. To one w przyszłości będą naszymi „lekarzami domowymi”. Podczas gdy wielu z tych „asystentów” zaczęło od prostych zadań, takich jak rozmowa o pogodzie i samouczki gotowania, to niebawem będzie to już zarządzanie dobrostanem całej rodziny.

Globalny gigant technologiczny Google ma w swoim portfolio 57 cyfrowych startupów zdrowotnych i inwestuje w najbardziej obiecujące firmy w obszarach genomiki, badań klinicznych, chorób zakaźnych, cukrzycy oraz na przykład chorób degeneracyjnych, takich jak Parkinson. To pokazuje, jakie ambicje ma Google – a także inne koncerny globalne – w zakresie oferowania opieki zdrowotnej.

 

Telemedycyna

Pandemia Covid-19 przyspieszyła rozwój i popularyzację telemedycyny, pobudzając jednocześnie nową transformację cyfrową w obszarze służby zdrowia. Postęp w diagnostyce, zdalnym testowaniu i monitorowaniu, wspierany przez przetwarzanie w chmurze i uczenie maszynowe zaczęły podważać znaczenie tradycyjnej wizyty lekarskiej. Odczyty ciśnienia i elektrokardiogramy są teraz wykonywane przez smartfony i inteligentne zegarki. Pacjenci w USA korzystają już z nowatorskich aplikacji zatwierdzonych przez federalną Administrację Żywności i Leków. Smartfony nie tylko rejestrują dane, ale je także interpretują.

Na przykład firma Steth IO – oferuje aplikację umożliwiającą „Zdalny monitoring fizjologiczny”  (RPM). Obejmuje ona badanie w czasie rzeczywistym układów: krążenia i oddechowego,  przesyłając następnie dane do „chmury”. Jest to tak naprawdę cyfrowy stetoskop. Portal Steth IO pozwala na konsultacje telemedyczne i dostęp pacjenta do swoich danych. Aplikacja działa na dowolnych smartfonach, które mogą wychwytywać bicie serca i dźwięki z płuc.[1]

Z kolei Butterfly IQ to przenośny, podręczny  ultrasonograf, który po podłączeniu do smartfona umożliwia wstępne badanie pacjenta w domu, a przy tym jest wielokrotnie tańszy od tradycyjnego.[2] Natomiast ParatusPerio® test jest w stanie analizować pięć różnych rodzajów bakterii oraz źródła stanów zapalnych w jamie ustnej pacjenta za pomocą przenośnego urządzenia pracującego wraz z aplikacją na smartfony. [3]

 

 

Domowy szpital

Interesującym trendem – również związanym z pandemią – są tzw. szpitale domowe. Znacznie więcej testów diagnostycznych przeprowadzać się będzie w domu za pomocą domowych urządzeń, w tym inteligentnych luster i inteligentnych toalet. Sprzęt codziennego użytku w naszej łazience będzie wkrótce używany do pobierania próbek biologicznych do monitorowania i testowania stanu zdrowia organizmu.

W niedalekiej przyszłości już nie trzeba będzie się martwić o wizytę w laboratorium diagnostycznym, czekać w kolejkach a potem na wyniki. Toalety na przykład mają kontakt z dwoma kluczowymi źródłami danych, jednym z nich jest nasza skóra, a drugim kał i mocz. Niezbędne testy będziemy mogli przeprowadzić sami w domu. To nie jest science fiction. Badania na Uniwersytecie Stanford, przeprowadzane za pomocą urządzeń, które równie dobrze mogą być używane w domu pomogły zidentyfikować na przykład choroby wątroby, zaburzenia jelitowe, a nawet różne nowotwory. Wszystkiego tego dokonano wykorzystując czujniki ruchu i ciśnienia, widzenie komputerowe, czujniki podczerwieni i paski do badania moczu. To trend, który tylko się pogłębi w najbliższych latach.

 

Technologie związane ze snem i sztuczna inteligencja

Technologie pomagające nam analizować sen i ulepszać jego komfort obejmują między innymi wykorzystanie inteligentnych zegarków (smart watches) i opasek. Do 2026 roku wielkość tego rynku może wzrosnąć nawet do 32 miliardów dolarów. [4]

Spośród innych, nowatorskich rozwiązań technologicznych, warto wymienić także cyfrowego bliźniaka.[5] To awatar organizmu człowieka, gdzie dane obejmujące życie danej osoby połączone są z modelami opartymi na sztucznej inteligencji, które mogą dostarczyć odpowiedzi na szereg pytań klinicznych.

Sztuczna inteligencja (AI) jest również wykorzystywana do odkrywania nowych leków, a trwająca pandemia przyczyniła się też do przyspieszenia innowacyjnego zastosowania leków już istniejących. Prawie wszystkie większe kraje przynajmniej rozpoczęły swoje krajowe strategie AI. W Polsce mamy wiele debat, prób ze startupami, a większe szpitale już wdrażają na przykład terapie genowe. Eksperymentuje się również z technologią CRISPR, czyli technologią edycji genów, która polega na identyfikacji właściwego genu w obrębie DNA i dokonywanie w nim pożądanych zmian czy też jego „włączanie” bądź „wyłączanie”.[6] Zastosowanie z sukcesem tej technologii u ludzi to kwestia czasu.

 

 

Holistyczna opieka zdrowotna

Funkcjonująca obecnie opieka zdrowotna to w rzeczywistości system, w ramach którego osoby wchodzą w interakcję z personelem medycznym tylko wtedy, gdy są chorzy lub w jakiś sposób poszkodowani. Model ów opiera się na zbieraniu danych i reagowaniu na zaistniały już problem. W niedalekiej przyszłości jednak przejdziemy do opieki nad osobami zdrowymi, która skupia się na zrównoważonym stylu życia a nie na reakcji na chorobę. Będzie to zatem proaktywne podejście do zdrowia, które koncentruje się na profilaktyce i wczesnej diagnozie.

Przyszłość opieki zdrowotnej to jednak nie tylko postawa proaktywna, ale również holistyczna. Zintegrowana służba zdrowia stawia pacjenta w centrum swojego zainteresowania w sposób realny i uwzględnia wszystkie czynniki, które determinują sytuację zdrowotną, dobre samopoczucie a także stany chorobowe. Odnosi się do czynników fizycznych, psychicznych, społecznych i środowiskowych, wpływających na nasze zdrowie. Leczenie całej osoby jest odpowiedzią zarówno na natychmiastowe potrzeby pacjenta, jak i na skutki długotrwałej interakcji między szeregiem wpływów biologicznych, behawioralnych i środowiskowych. Proces ten zwiększa zdolność jednostki nie tylko do wyzdrowienia, ale co najważniejsze, do zachowania dobrostanu.

 

Edukacja i otwartość

Z jednej strony jesteśmy bardzo globalni, potrafimy korzystać z międzynarodowych rozwiązań, a Unia Europejska oferuje szereg możliwości grantowych. Brakuje nam natomiast odpowiedniego poziomu wykształcenia w organizacjach, a także otwartości. Technologia jest zwykle dostępna, ale żeby z sukcesem przejść przez transformację cyfrową, musimy być otwarci i wyedukowani w tym obszarze. Konieczne jest również zwiększenie świadomości pod tym względem u ludzi na określonych stanowiskach w organizacjach. I nad tym musimy jeszcze pracować.

 

[1][1] https://stethio.com/remote-physiological-monitoring/

[2] https://www.butterflynetwork.com/iq

[3] https://starfishmedical.com/blog/smartphones-as-a-medical-device/

[4] https://www.prnewswire.com/news-releases/sleep-tech-devices-market-revenue-to-cross-usd-32-bn-by-2026-global-market-insights-inc-301176617.html

[5] https://www.plugandplaytechcenter.com/resources/how-digital-twins-technology-disrupting-healthcare/

[6] What is CRISPR? | New Scientist

 

Jowita Michalska, założycielka i CEO Digital University

 

 

POWRÓT ↵

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top