Hiszpania zwycięża w konkursie Innowacje w Polityce w kategorii „Strategie COVID-19”

Cztery polskie projekty w finale 2021 w Warszawie

Projekt „Wyhamuj Krzywą”, zrealizowany w hiszpańskiej Aragonii, został zwycięzcą konkursu Innowacji w Polityce 2021 w kategorii „Strategie COVID-19”. W ramach inicjatywy w ciągu 24 godzin od ogłoszenia pandemii uruchomiono platformę cyfrową wspierającą społeczne akcje pomocowe. W finale znalazły się także aż cztery projekty z Polski.

Projekt, „Frena la Curva” („Wyhamuj Krzywą”), zrealizowany przez rząd hiszpańskiej Aragonii, wygrał w kategorii “Strategie COVID-19”. W finale konkursu Innowacje w Polityce 2021, organizowanego przez europejski Instytut Innowacji Politycznych, znalazło się łącznie 10 projektów – po jednym z Austrii, Belgii, Hiszpanii, Litwy, dwa z Niemiec oraz aż cztery z Polski: „Gdynia dla Medyków”, „Gdyński Program Wsparcia Uczniów, Nauczycieli i Rodziców w czasie pandemii”, „GDAŃSKPOMAGA” oraz „Innowacyjna folia ochronna zapobiegająca przenoszeniu koronawirusa”, wdrożony w Ostrowie Wielkopolskim. Inicjatywy zostały wybrane przez europejskie jury składające się z 1032 obywateli.

Wyniki ogłoszono w Warszawie podczas wydarzenia zorganizowanego przez ośrodek THINTKANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych, przedstawicieli Instytutu na Polskę i kraje bałtyckie. Nagrodę zwycięzcom wręczył gość honorowy, prof. Jerzy Buzek, europoseł, b. Premier PR (1997-2001) i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009-2012).

 

Nowa technologia organizująca odpowiedź Aragonii na COVID-19

Na zlecenie rządu Aragonii zaprojektowano specjalną internetową platformę obywatelską, aby połączyć liczne inicjatywy, które spontanicznie powstawały w odpowiedzi na lokalne potrzeby mieszkańców regionu. Została ona zbudowana w ciągu 24 godzin i była dynamicznie rozwijana, aby sprostać zmieniającym się wyzwaniom, które stawia pandemia. Wolontariusze, przedsiębiorcy, urzędnicy państwowi i organizacje społeczne zaangażowały w ten projekt ponad 2000 aktywistów z ponad 300 organizacji społecznych. Po sukcesie w Aragonii, podobne platformy zostały wdrożone w oparciu o to samo rozwiązanie aż  w 22 krajach, a wokół nich powstało ponad 100 multidyscyplinarnych zespołów.

“Innowacyjne podejście do polityk publicznych jest potrzebne w nowej erze rewolucji technicznej i bardzo złożonych wyzwań. Potrzebujemy innowacji i innowatorów, aby zmienić politykę na lepsze.” – powiedział prof. Jerzy Buzek MP, wręczając hiszpańskiemu zespołowi nagrodę w Warszawie.

Dyrektor Generalny Instytutu Innowacji w Polityce, Edward Strasser, zauważył: “Przez prawie dwa lata każda społeczność w Europie musiała znaleźć swoje własne sposoby radzenia sobie z pandemią. Zrodziło to serię innowacji w pracy politycznej we wszystkich obszarach polityki, pomagając społecznościom reagować na chorobę, a także na inne wyzwania, takie jak przekształcanie systemów społecznych i edukacji. Rząd Aragonii w Hiszpanii, wybrany jako zwycięzca przez ogólnoeuropejskie jury obywatelskie, pokazał, jak zorganizować społeczność w wyjątkowy sposób, tak aby inicjatywy lokalne miały największy wpływ i zasięg. Jest to podejście, dzięki któremu wszyscy możemy się uczyć, kontynuując działania w odpowiedzi na pandemię COVID-19.”

 

Finaliści 2021 Strategie COVID-19:

 • Austria: Wszyscy płuczemy gardło! Bezpłatne testy PCR dla wszystkich w Wiedniu
 • Belgia: Strefa Ruchu 20 km/h w Pentagonie – Ville 20
 • Niemcy: COVID-19 Obywatelska Rada Doradcza miasta Augsburg
 • Niemcy: Razem nadajemy
 • Litwa: Pomogę Ci się uczyć
 • Polska: GDAŃSKPOMAGA (#GDANSKHELPS)
 • Polska: Gdynia dla Medyków
 • Polska: Gdyński Program Wsparcia Uczniów, Nauczycieli i Rodziców w czasie pandemii
 • Polska: Innowacyjna folia ochronna zapobiegająca przenoszeniu koronawirusa – Ostrów Wielkopolski

Uroczystości wręczenia nagród i konferencje w dziewięciu europejskich miastach

Wyniki konkursu na Innowacje w Polityce 2021 są ogłaszane podczas serii 9 wydarzeń, organizowanych  w różnych miastach Unii Europejskiej w okresie od grudnia 2021 r. do lutego 2022 r. pod patronatem:

 • Sekretarz Generalnej Rady Europy – Mariji Pejčinović Burić
 • wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii – Dubravki Šuicy.

Nagrody przyznawane są w dziewięciu kategoriach: Społeczność lokalna, Demokracja, Cyfryzacja, Ekologia, Gospodarka, Edukacja, Prawa człowieka, Jakość życia oraz Strategie COVID-19.

W wydarzeniach biorą udział następujący Goście Honorowi:

 • JE Alexander Van der Bellen, Prezydent Federalny Austrii
 • Eduard Heger, Premier Słowacji
 • Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i były premier Polski
 • Allan Larsson, były minister finansów Szwecji
 • Barbro Westerholm, poseł do Parlamentu Europejskiego, były dyrektor generalny szwedzkiego Krajowego Zarządu Zdrowia i Opieki Społecznej
 • Jutta Allmendinger, Prezes Centrum Nauk Społecznych WZB w Berlinie
 • Antonio Rosati, Prezes Zarządu EUR S.p.A.

 

 


O Nagrodach dla Innowacji w Polityce

Nagrody dla Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Awards) są wyróżnieniem dla odważnych i kreatywnych projektów politycznych w Europie. Celem konkursu jest wyłonienie najzdolniejszych umysłów w polityce w Europie i przedstawienie ich rozwiązań innym politykom ponad granicami i liniami partyjnymi, aby czerpali z nich inspirację. W ciągu ostatnich pięciu lat jury obywatelskie składające się z 5 000 Europejczyków wybrało 42 zwycięzców spośród ponad 2 000 projektów politycznych. Nagrody są przyznawane przez Instytut Innowacji w Polityce z siedzibą główną w Wiedniu (Austria).

Więcej informacji: www.innovationinpolitics.eu

 

Kontakt: Julia Kozak, Innovation in Politics Institute Country Representative, jk@innovationinpolitics.eu, tel. 694669773

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top