Sztuczna Inteligencja

SZTUCZNA INTELIGENCJA

Transformacja cyfrowa już od dwóch dekad znacząco zmienia świat, w tym gospodarkę, naukę i życie społeczne. Teraz dzięki sztucznej inteligencji ten proces jeszcze bardziej przyspiesza. Upowszechnienie Internetu 5G, Internetu rzeczy i rozwoju usług w chmurach obliczeniowych będą sprzyjać wysypowi aplikacji opartych na SI, jednocześnie obniżając ich koszty.

W jakim stopniu będzie to dotyczyć Polski? To zależy. Technologie SI mogłyby przyspieszyć rozwój naszej gospodarki, nauki i usług publicznych w skali nie mniejszej, niż się to dokona w najbardziej rozwiniętych krajach świata. Wymagałoby to jednak wysokiej jakości koordynacji i przemyślanych narzędzi. Nie wiemy, czy rząd się na to zdobędzie. Jednak i bez tego rewolucja wywołana przez SI zmieni nasz kraj. Chcemy być obserwatorami tego procesu i podpowiadać wszystkim zainteresowanym, jak w nim uczestniczyć i jak z niego skorzystać.

Ośrodek THINKTANK będzie zatem:

  • monitorować wpływ transformacji cyfrowej, w tym sztucznej inteligencji na gospodarkę i społeczeństwo
  • wyszukiwać i popularyzować zastosowania SI i technologii cyfrowych w sektorach prywatnym i publicznym
  • obserwować zmiany na rynku pracy wywołane przez sztuczną inteligencję
  • monitorować te zastosowania SI, które mogą mieć negatywny wpływ na społeczeństwo
  • brać udział w debacie publicznej na temat regulacji SI i jej etycznych aspektów.

Ze względu na wielowymiarowy charakter transformacji cyfrowej i rozwoju SI nie można ich zostawiać wyłącznie w rękach biznesu i rządów. Potrzebne jest stałe określanie społecznej perspektywy w tej sprawie i dodawanie jej do publicznej debaty. To właśnie planujemy robić.

PUBLIKACJE

WIDEO

ARTYKUŁY

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top