Giovanni Falcone. Samotny bohater

Maria Falcone, Francesa Barra, wyd. Volumen

Historia Giovanniego Falcone najsłynniejszego włoskiego sędziego, pogromcy sycylijskiej mafii opowiedziana przez jego siostrę Marię oraz dziennikarkę Francescę Barra, która od lat zajmuje się dokumentowaniem historii mafii.

 

Kim był sędzia Falcone i dlaczego właśnie on stał się narodowym bohaterem Republiki, o którym pamięć będzie trwała wiecznie? “Tchórz umiera kilka razy dziennie, człowiek odważny tylko raz w życiu” – zwykł mawiać sędzia, który wydał wojnę na śmierć i życie potężnej i wszechmocnej, wydawałoby się, organizacji przestępczej. Od niepamiętnych czasów trwała bezowocna walka włoskiego państwa z sycylijską mafią Cosa Nostra. Dwóch niezłomnych i nieprzekupnych sędziów śledczych z Palermo zdołało przerwać zaklęty krąg, złamać omertę – mafijną zmowę milczenia – i zdemolować mafijne struktury. Obaj polegli na tej wojnie. Jednym z nich był sędzia Giovanni Falcone. Dzisiaj, kiedy mafie stanowią wielką siłę w każdym państwie, warto poświęcić trochę miejsca  […] ludziom, którzy wiedzieli z góry, że prędzej czy później zostaną zgładzeni, a mimo to nie zrezygnowali z walki z oplatającą państwo i obywateli przestępczą ośmiornicą.

Tadeusz Porębski, Człowiek odważny umiera tylko raz, passa.waw.pl, 6 czerwca 2018 r.

 

Falcone nie miał złudzeń Dosłownie wszyscy jego poprzednicy w wymiarze sprawiedliwości Sycylii zostali zamordowani. Gdy jednak wezwano go do zajęcia ich miejsca, nie wahał się ani chwili. Przy jakiejś okazji powiedział: „Nie jestem Robin Hoodem, ani pilotem-kamikadze, jestem zwykłym sługą Państwa na wrogim terytorium. Moje życie jest już zaplanowane. Któregoś dnia dostanę kulę mafii. Nie wiem tylko, kiedy to nastąpi.” Trudno jest wyobrazić sobie taką odwagę.

Robert S. Müller III, dyrektor Federalnego Biura Śledczego,
z okazji otwarcia Galerii Giovanniego Falcone w siedzibie FBI,
Waszyngton, 26 marca 2013
(tłum. Jan Jackowicz)

 

„Giovanni Falcone pracował z doskonałą świadomością tego, że siła zła, mafia, pewnego dnia go zabije. Francesca Morvillo stała przy swoim mężu z doskonałą świadomością tego, że podzieli jego los. Ludzie z eskorty ochraniali Giovanniego z doskonałą świadomością tego, że przypadnie im dzielić jego los, […] Dlaczego przyjął tę przerażającą sytuację? […] Z miłości! Jego życie było aktem miłości do tego miasta, do tej ziemi, które go zrodziły”.

 

Paolo Borsellino, sędzia, przyjaciel i najbliższy współpracownik Giovanniego Falcone, w katedrze Świętego Dominika w Palermo, 23 czerwca 1992, miesiąc po jego śmierci. On sam zginął 26 dni później.

 

Maria Falcone – jedna z dwu sióstr sędziego, Giovanniego Falcone. Emerytowana wykładowczyni prawa i ekonomii w szkołach wyższych, prezes Fondazione Giovanni e Francesca Falcone, od roku 1992 prowadzi działalność edukacyjną  w dziedzinie praworządności, głównie w szkołach.

 

Franscesca Barra – dziennikarka i autorka telewizyjna, radiowa i teatralna. Prowadziła  programy „La bellezza contro le mafie” w Radio 1 RAI, a także program  „Matrix” na Canale 5. Współpracowała z  „Sette” i „Unita”. W wydawnictwie Rizzoli opublikowała  Il quarto commandamento (2011) i Tutta la vita in un giorno (2014).

 

Więcej informacji: https://owvolumen.pl/ksiegarnia/maria-falcone-francesa-barra-giovanni-falcone-samotny-bohater/

 

 

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top