Prezydent

 

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim

Wydawnictwo Znak Literanova

 

Autobiografia Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta Rzeczpospolitej w latach 1995–2005 pojawia się dopiero teraz, bo jak sam wyznał – musiał do tego dojrzeć. Praca nad książką została opóźniona przez pandemię Covid-19, co dało także pozytywne skutki – możliwość głębokich, bezpośrednich rozmów, które w znaczny sposób wzbogaciły treść dzieła. Publikacja została napisana w formie wywiadu, przeprowadzonego przez Aleksandra Kaczorowskiego, dziennikarza i znanego autora biografii politycznych.

Książka „Prezydent” to swoisty dokument historyczny. Aleksander Kwaśniewski daje Czytelnikom unikatowy wgląd w kulisy swej prezydentury oraz wyzwania, z którymi musiał się mierzyć. To opowieść, która przekracza granice zwykłej autobiografii, oferując analizę trudnej   rzeczywistości współczesnej polityki. Stanowi też cenne świadectwo doświadczeń polityka, który przez ponad dekadę kształtował oblicze polskiej demokracji, i oferuje zarówno przemyślenia o przeszłości, jak i dzieli się z Czytelnikiem perspektywami na przyszłość Polski, Europy i świata.

 

Mosty ponad podziałami i globalne wyzwania

„Prezydent” to nie tylko relacja byłego polityka z wydarzeń, w których uczestniczył, ale także zapis jego poglądów na obecne wyzwania polityczne i społeczne. Kwaśniewski z troską zauważa, że dziś  dominującą tendencją w polityce jest szukanie wroga zamiast budowania mostów i dialogu. W swojej książce przypomina, że w czasach jego prezydentury kluczowe było poszukiwanie kompromisu i szacunek dla oponentów, co obecnie zdaje się odchodzić w zapomnienie. Kwaśniewski wskazuje na zmiany w percepcji polityki, postrzeganej coraz częściej jako służenie wyłącznie interesom własnego środowiska, co może odstraszać młodych ludzi od angażowania się w działalność publiczną.

Kwaśniewski nie unika rozmowy na trudne tematy, jak migracje czy rosnące nacjonalizmy. Apeluje o otwartość na inne kultury oraz wskazuje na konieczność integracji migrantów, widząc w tym szansę na rozwiązanie problemów demograficznych bogatych społeczeństw. Kwestia zmian klimatycznych to dla  Autora obszar, który może i powinien angażować młode pokolenia, będąc dla nich wielką ideą na miarę obecnych czasów.

 

 

 

Nowe media i przywództwo w naszych czasach

Były prezydent zastanawia się nad rolą mediów społecznościowych w kształtowaniu współczesnej polityki. Podkreśla ich wpływ na brutalizację życia publicznego i marginalizację prawdziwych ekspertów w kształtowaniu opinii społeczeństw, co stało się szczególnie widoczne i niezbezpieczne  podczas pandemii Covid-19. Przez pryzmat własnych doświadczeń politycznych, Autor snuje rozważania nad przyszłością demokracji w obliczu dezinformacji, która może zatruwać debatę publiczną i zniekształcać procesy wyborcze.

Kwaśniewski dzieli się też osobistymi przemyśleniami na temat tego, co sprawia, że ludzie są gotowi podążać za liderem. Wskazuje na szacunek, komunikację i metodę perswazyjnego zarządzania jako kluczowe elementy swojego osobistego sukcesu politycznego. Podkreśla, że w obecnych czasach, kiedy media społecznościowe i szybkie tempo życia ograniczają możliwość odbywania dogłębnych dyskusji, takie wartości jak refleksja i otwartość na dialog mogą być kluczowe dla efektywnego przywództwa.

 

Opublikowano 10.11.2023

 

 

POWRÓT ↵


Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top