Zwrot ku sprawiedliwej transformacji

 

Michał Kurtyka

 

Michał Kurtyka, były Minister Klimatu i Środowiska, wprowadza Czytelnika w centrum skomplikowanej debaty o przyszłości energetyki oraz klimatu naszej planety. Jego książka “Zwrot ku sprawiedliwej transformacji” jest oparta na bogatym doświadczeniu Autora, łącząc w sobie aspekty polityczne, społeczne i techniczne globalnej zmiany w polityce energetycznej.

Kurtyka rzuca światło na trudny proces negocjacji międzynarodowych, gdzie różnice w rozwoju gospodarczym, systemach politycznych, demografii i kulturze kształtują dyplomatyczną mozaikę interesów. Autor, z perspektywy uczestnika i organizatora Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r. , zdradza kulisy wprowadzenia Porozumienia Paryskiego w życie ale także opisuje kwestie związane ze zmaganiem się społeczności międzynarodowej z wyzwaniami takimi jak pandemia COVID-19 oraz uwarunkowaniami geopolitycznymi zrównoważonego rozwoju.

“Zwrot ku sprawiedliwej transformacji” to również opowieść o solidarności i jej braku, o konkurencji strategicznej supermocarstw takich jak USA i Chiny, o konfliktach  ekonomicznych, które rysują nowe granice i tworzą nowe bariery dla globalnej polityki klimatycznej. Kurtyka szczególnie podkreśla potrzebę zrozumienia i wdrażania takiej sprawiedliwej transformacji, która nie pozostawia nikogo samemu sobie i jednocześnie jest w stanie sprostać oczekiwaniom i potrzebom poszczególnych krajów i społeczeństw.

 

 

Autor nie ogranicza się jedynie do analizy obecnego stanu rzeczy, lecz także wskazuje na potrzebę aktywizacji dynamiki oddolnej oraz konieczność globalnego zarządzania środowiskiem i zasobami. Dyskusja na temat autonomii strategicznej Europy, perspektywach rozwoju energetyki jądrowej i odnawialnej w Polsce, oraz rozważania o europejskiej polityce energetycznej stanowią ważny wkład w debatę o kierunkach rozwoju Unii Europejskiej.

Wizja, którą przekazuje w swojej książce Michał Kurtyka jest pełna optymizmu, choć jednocześnie oparta na realistycznej ocenie trudności i przeszkód. Autor daje nam do zrozumienia, że konkurencja w obszarze nowych technologii energetycznych może stać się siłą napędową transformacji, a Polska ma szansę odegrać w niej istotną rolę. “Zwrot ku sprawiedliwej transformacji” to zaproszenie do refleksji nad problemami klimatycznymi  naszej planety, skierowane nie tylko do specjalistów i polityków, ale do każdego, kto interesuje się naszą wspólną przyszłością.

 

Opublikowano 10.11.2023

 

 

POWRÓT ↵


Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top