Rynek mediów w UE

Sektor mediów audiowizualnych zapewnia ponad milion miejsc pracy w Unii Europejskiej. Obejmuje nie tylko media tradycyjne, takie jak radio, telewizję i kino, ale także nowe media internetowe. W krajach UE istnieje też bardzo dobrze rozwinięty rynek prasowy o wielowiekowych tradycjach. Unia wspiera działania państw członkowskich w sektorze twórczym na podstawie art. 167 i 173 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Podstawą otwartego europejskiego rynku usług audiowizualnych jest nowelizowana ostatnio Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych. UE finansuje także  takie programy jak „Kreatywna Europa” (2014-2020) i promuje umiejętność świadomego korzystania z mediów oraz ich pluralizm.

Publikacja została współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”.

 

.

Pobierz publikację tutaj.

ENGLISH version is available here.
.

W jaki sposób te zapisy są realizowane przez instytucje regulujące rynek medialny w Polsce i Europie? Czy należy zapobiegać koncentracji mediów? Jak powinien wyglądać system finansowania mediów publicznych? Jaka jest przyszłość profesjonalnego dziennikarstwa w dobie mediów społecznościowych?

Między innymi na te tematy debatowali uczestnicy dyskusji on-line zorganizowanej 16 września 2021 r. w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”, prowadzonego przez ośrodek THINKTANK i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce: Dariusz Dąbski, prezes Zarządu Telewizji Puls, Grzegorz Hajdarowicz, właściciel Gremi Media, wydawca Rzeczpospolitej, Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Katarzyna Kozłowska, redaktor naczelna Fakt, Ringier Axel Springer Polska. Komentarza do dyskusji udzieliły również prof. Beata Klimkiewicz, Kierowniczka Katedry Jean Monnet na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz prof. Agnieszka Stępińska wykładowczyni Zakładu Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza.

Spotkanie moderowała dr Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK, członkini Team Europe.

 

 

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top