Cyfrowi nomadzi są wśród nas

Artykuł opublikowany 09.01.2023

 

Pandemia zmieniła nasz sposób myślenia o pracy. Dzięki popularyzacji pracy zdalnej zdaliśmy sobie sprawę, że miejsce, z którego wykonujemy nasze obowiązki zawodowe nie zawsze ma znaczenie. Wiele osób nie kojarzy pracy już wyłącznie z biurem, do którego trzeba udać się o określonej godzinie, zgrabnie omijając korki, ale z konkretnymi obowiązkami. Co więcej, spora część pracowników nie wyobraża sobie powrotu do tego, co było.

Według badania Inquiry Market Research ponad 60% z nas chętnie zachowa możliwość pracy zdalnej. Jej główne zalety to elastyczność w zarządzaniu swoim czasem oraz fakt, że nie marnujemy czasu i pieniędzy na dojazdy. Plusy pracy zdalnej można oczywiście mnożyć, dlatego też część pracowników postanowiła pójść o krok dalej. Skoro w niektórych branżach miejsce pracy nie ma większego znaczenia, dlaczego nie połączyć życia zawodowego z podróżowaniem i pracować z dowolnego miejsca na Ziemi?

 

Kim są cyfrowi nomadzi?

Trend ten jest już na tyle silny, że otrzymał własną nazwę – cyfrowy nomadyzm (ENG: digital nomadism). Cyfrowi nomadzi to ludzie, którzy łączą wykonywanie swoich obowiązków zawodowych z podróżowaniem i przemieszczaniem się po świecie, a wszystko to dzięki technologii i dostępowi do Internetu. Są to najczęściej osoby pracujące w zawodach, które nie wymagają stałego przebywania w jednym miejscu, a jedynie stabilnego łącza internetowego, jak programiści, deweloperzy, graficy, marketingowcy, czy twórcy treści.

Pierwszym przedstawicielem ruchu cyfrowych nomadów był Steve Roberts, który już w 1983 roku, czyli na długo przed rozpowszechnieniem się Internetu, podróżował po Stanach Zjednoczonych na swoim bardzo (jak na tamte czasy) skomputeryzowanym rowerze, służącym mu również za przenośne biuro. Pojęcie digital nomad zostało szerzej spopularyzowane w 1997 roku w książce Tsugio Makimoto i Davida Mannersa o tym samym tytule. Autorzy opisują w niej w jaki sposób rozwój nowoczesnych technologii pozwoli ludziom powrócić do „koczowniczego” stylu życia.

Jak się okazuje teorie zawarte w ich książce były prorocze. Według danych opublikowanych przez Forbes w lipcu 2022 na świecie jest już przynajmniej 35 milionów cyfrowych nomadów, z czego aż 16,9 miliona w samych Stanach Zjednoczonych. Gdzie najczęściej wybierają się cyfrowi nomadzi? Najchętniej podróżują do Tajlandii, Indii, Turcji, Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, czy Argentyny. Warunek konieczny to stabilny dostęp do Internetu, co w wielu miejscach na świecie nie jest już takim wyzwaniem, jak kilka lat temu.

Wiek okazuje się nie być przeszkodą dla tego stylu życia. Według danych opublikowanych przez statista, prawie połowa cyfrowych nomadów na świecie ma około 30 lat, ale starsza grupa wiekowa w przedziale 40-59 lat stanowi aż 35 procent.

 

 

Ciemne strony nomadyzmu

Bycie cyfrowym nomadą wiąże się również z wieloma wyzwaniami. Nie jest to z pewnością idealny tryb życia dla osób, które cenią sobie stabilizację i przewidywalność. Cyfrowi nomadzi skarżą się często na tęsknotę za domem, rodziną, przyjaciółmi i szerzej na samotność, szczególnie kiedy przybywają do nowego miejsca. Podkreślają też, że spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia: dla wielu osób wyznacznikiem sukcesu jest posiadanie domu, samochodu i ustabilizowanego życia prywatnego, oni widzą to inaczej. Wyzwaniem okazują się również różnice kulturowe i bariera językowa, ale także aspekty prawne, które różnią się w zależności od kraju zamieszkania.  Co więcej, nie w każdym regionie świata dostęp do służby zdrowia jest tak powszechny jak na Zachodzie.

W związku z tymi wyzwaniami powstają grupy, profile społecznościowe i strony internetowe wspierające i zrzeszające międzynarodową społeczność cyfrowych nomadów, takie jak Gonomad.com, czy Nomadlist.com, gdzie znajdziemy ranking najbardziej przyjaznych miejsc do życia. Internauci wymieniają się doświadczeniami, wspierają się, służą radą i pomocą na miejscu. Członkowie społeczności organizują również spotkania integracyjne offline, dzięki którym mogą się poznać.  

Możemy przypuszczać, że cyfrowy nomadyzm to trend, który będzie rozwijać się w najbliższych latach. Oprócz możliwości łączenia pracy z podróżami, innym ważnym aspektem zwiększającym jego atrakcyjność są koszty utrzymania, które na obczyźnie mogą być znacznie niższe niż w wielu krajach zachodnich, szczególnie w dobie inflacji. To również sposób na ucieczkę od wypalenia zawodowego, z którym coraz częściej mierzą się pracownicy i przedsiębiorstwa.

 

Autor: Adrianna Śniadowska, CEO THINKTANK

 

 

POWRÓT ↵

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top