Metawersum

Jak internet przyszłości zrewolucjonizuje świat i biznes

Matthew Ball

MT biznes

 

Metaverse, Metawersum –  połączone sieciowo wirtualne światy 3D, stanowią jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w dzisiejszej erze cyfrowej. Dzięki metawersum, stworzona zostanie przestrzeń wirtualna, w której użytkownicy będą mogli eksplorować, tworzyć, komunikować się, handlować i korzystać z różnorodnych usług. Metawersum będzie bramą  do większości doświadczeń online i zrewolucjonizuje każdą branżę i funkcję globalnej  gospodarki – od biznesu i finansów po opiekę zdrowotną i edukację, produkty konsumenckie, planowanie miast i sztukę.

Znany inwestor (w venture capital) i autor Matthew Ball w swojej książce “Metawersum” opisuje metawirtualny świat jako ogromną i interoperacyjną sieć wirtualnych światów renderowanych w czasie rzeczywistym, z których może korzystać praktycznie nieograniczona liczba użytkowników, co pozwala na zachowanie ciągłości danych, takich jak tożsamość, historia, uprawnienia, przedmioty, komunikacja i płatności. Autor podkreśla, że podstawy metawirtualnego świata już istnieją a on sam nadchodzi coraz szybciej.

Współczesny świat cyfrowy, w którym żyjemy, już teraz stanowi integralną część naszego życia. Dlatego też, wchodząc w erę metawersum, z pewnością doświadczymy ogromnego wpływu na naszą kulturę, sposób myślenia, sposób życia, pracę oraz relacje międzyludzkie. Metawersum, jako przestrzeń wirtualna, będzie pozwalać  na tworzenie nowych form wyrażania siebie oraz nawiązywania nowych typów  relacji z innymi ludźmi. Metawersum nie jest zatem tylko kolejnym krokiem w rozwoju technologii, ale także może mieć ogromne znaczenie społeczne i kulturowe.

Znajdujemy w książce Balla wiele przykładów, takich jak Fortnite, Minecraft i Roblox, które dają wgląd w to, co nadejdzie, a także wyjaśniają, jakie nowe technologie będą napędzać metawersum i jakie wyzwania związane z nim się pojawią. Roblox wszedł jakiś czas temu szturmem do naszych domów poprzez to, że szeroko korzystają z niego nasze dzieci w bardzo różnym wieku, co oczywiście nie zawsze nam się podoba. To dla nich zabawa z tworzeniem awatarów samych siebie i interakcja z awatarami rówieśników, którzy również „żyją” w oferowanych przez Roblox alternatywnych światach. Robi się w nich to, co w „realnym” świecie: ubiera się, kupuje, sprzedaje, spaceruje, chodzi do restauracji, ogląda telewizję, buduje domy, jeździ pociagiem, spaceruje po mieście. To przygoda ale także swoista ucieczka od rzeczywistości, co staje się problemem w przypadku uzależnienia. Szczególnie uzależnienia dzieci od „świata alternatywnego”, w którym jesteśmy w stanie zrobić to, co w życiu „realnym”  nie jest czasem możliwe. I dlatego właśnie ten świat jest tak pociągający.

 

 

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów książki jest eksploracja przez Matthew Balla technologii, które będą napędzać Metawersum. Autor zagłębia się w wyzwania związane z zarządzaniem, jakie niesie ze sobą Metawersum, bada rolę Web3, blockchainów i NFT, a także przewiduje zwycięzców i przegranych. Według Balla, kluczowym elementem Metawersum będzie właśnie blockchain, ponieważ pozwala na stworzenie niezależnego rejestru dóbr wirtualnych i rozwiązuje problem interoperacyjności. Istotne jest również zastosowanie programowalnego systemu płatności, który przyczynia się do zwiększenia efektywności, obniżenia kosztów oraz poprawy bezpieczeństwa. Autor podkreśla też, że konkurencja wśród firm technologicznych o kontrolę nad Metawersum już w tej chwili jest bardzo duża. W tym kontekście powołuje się na prezesa Epic Games, Tima Sweeneya, który uważa, że jeśli jedna centralna firma zdobędzie kontrolę nad metawersum, to stanie się potężniejsza niż jakikolwiek rząd na świecie.

„Metawersum” to wnikliwa i prowokująca do myślenia książka, która daje wgląd w przyszłość, która już nabiera kształtów. Ball pisze jasno i autorytatywnie, dzięki czemu zarówno jego popularne blogi jak i książka „Metawersum” są zrozumiałe dla Czytelników na różnym poziomie wiedzy technicznej.  To lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się przyszłością nowych technologii i wpływem, jaki będą one mieć na nasze życie.

Artykuł opublikowany 10.04.2023

 

POWRÓT ↵

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top