THINKTANK w Davos: czy warto tu bywać?

Artykuł opublikowano 03.04.2024

 

W malowniczym szwajcarskim Davos co roku odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie. Zainicjował je w 1971 r. niemiecki profesor biznesu i ekonomii Klaus Schwab. Od tego czasu jest platformą do debatowania o najbardziej palących problemach globu z udziałem elit politycznych i biznesowych z całego świata. A to sprawia, że prestiż tego wydarzenia nie gaśnie.

W tym roku na Forum nie było – przynajmniej oficjalnie – Rosjan, którzy zostali wykluczeni z udziału w 2022 r. w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. Było za to 60 prezydentów i premierów oraz 100 ministrów z różnych krajów. Za najważniejsze osobistości polityczne uznawano premiera Chin Li Qianga oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Obaj wygłosili specjalne przemówienia. Francuski prezydent był w tym roku jedynym liderem państwa z grupy G7. Może to świadczyć o rosnącej ostrożności innych polityków w związku z poważnymi problemami wewnętrznymi w wielu krajach.

Z USA na Forum przylecieli m.in. Sekretarz Stanu Antony Blinken, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oraz (odchodzący ze stanowiska) prezydencki wysłannik ds. klimatu John Kerry. W wydarzeniu wziął udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a z Azji Południowo-wschodniej – premier Wietnamu Phạm Minh Chính. Problemy wywołane wojną w Gazie przywiodły na tegoroczne Forum komplet przywódców krajów zaangażowanych w ten konflikt.

Jak zawsze na Forum nie zabrakło osobistości współkształtujących globalną gospodarkę.  Obecna była Dyrektor Zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, Prezydent Banku Światowego Ajay S. Banga oraz Dyrektor Generalna Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweali. Tradycyjnie w Forum uczestniczyło też wielu szefów największych globalnych korporacji.

Ponadto silną reprezentację mieli przedstawiciele tak ważnych organizacji międzynarodowych, jak António Guterres z ONZ, Jens Stoltenberg z NATO, Tedros Adhanom Ghebreyesus ze Światowej Organizacji Zdrowia. Nie zabrakło liderów różnych grup społeczeństwa obywatelskiego, jak Tirana Hassan z Human Rights Watch oraz wielu dziennikarzy czołowych mediów. Wskazuje to na niezwykle szeroki zakres reprezentowanych w Davos interesów i różnorodność perspektyw.

 

Wielkie znaczenie kuluarów

Forum jest nie tylko miejscem oficjalnych spotkań najważniejszych liderów biznesu i polityki, ale również wyjątkową okazją do nieformalnych, bezpośrednich i swobodnych rozmów na najwyższym szczeblu.  Jak od lat podkreślają wszyscy uczestnicy, umożliwia to dostęp do wiedzy niedostępnej gdzie indziej. Na tych zamkniętych spotkaniach, z dala od presji mediów, liderzy państw, biznesu oraz organizacji międzynarodowych bardziej otwarcie wymieniają poglądy i budują wzajemne relacje.

Tegoroczne rozmowy poza główną sceną dotyczyły trudnych kwestii, m.in. dalszego wsparcia dla Ukrainy. Dało się jednak zauważyć zmianę percepcji i pewne znużenie Zachodu tym tematem. W ubiegłym roku delegacja ukraińska była jedną z najbardziej rozchwytywanych, a w tym roku to Ukraińcy zabiegali o uwagę liderów zachodniego świata.

Z zaciekawieniem przyjęto w Davos pojawienie się współorganizowanego przez Polskę Domu Trójmorza, co zaznaczyło zaangażowanie naszego kraju w budowanie współpracy między krajami Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Była to na pewno bardziej pasująca do ducha Davos forma obecności niż zeszłoroczny Dom Polski, gdzie Polacy z powodu braku zagranicznych gości mówili po polsku o Polsce do Polaków. A przecież o istocie i sensie obecności na WEF stanowią bilateralne relacje i międzynarodowy network.

Mimo astronomicznych kosztów uczestnictwa, podkreślających ekskluzywny charakter Forum, obecność na tym wydarzeniu wciąż jest postrzegana jako inwestycja w przyszłość. Davos pozostaje kluczowym miejscem dla biznesu, gdzie można nawiązywać nowe, wartościowe kontakty, co w długoterminowej perspektywie może okazać się nieocenione dla ekspansji i wzrostu firmy na arenie międzynarodowej.

 

 

 

Główne tematy

Tegoroczna edycja Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odbywała się pod hasłem „Odbudowy zaufania”. Debaty programowe obejmowały szeroki zakres tematów, w tym wojnę na Ukrainie i sytuację na Bliskim Wschodzie. Ważnym wątkiem był także dynamicznie rosnący potencjał Indii. Szybka transformacja i rozwój tego kraju w dziedzinach nowych technologii, opieki zdrowotnej i innych sektorów, ale także imponujący wzrost demograficzny tej południowoazjatyckiej potęgi sprawiają, że jest to kraj coraz bardziej ciekawy dla biznesu i polityków.  

W centrum zainteresowania tegorocznego Forum znalazły się również zagadnienia takie jak zrównoważony rozwój, działania związane z osiągnięciem neutralności węglowej, problem nierówności społecznych a także wartość różnorodności. Na wielu panelach podnoszono niezwykle aktualną kwestię, jaką jest związek pomiędzy promocją zdrowia kobiet a zwiększaniem dobrobytu i rozwoju we wschodzących gospodarkach. Dyskusje wskazały też na konieczność adaptacji firm i rządów do szybko zmieniającej się rzeczywistości, gdzie podstawą jest innowacyjność, współpraca ponad granicami oraz strategiczne podejście do transformacji biznesowej.

Forum zdecydowanie promuje „coopetition” – połączenia współpracy i konkurencji – jako nowy model rozwoju, który może przynieść korzyści w różnych obszarach mimo braku pełnej zgody co do wszystkich kwestii.

Jednym z najgorętszych tematów była oczywiście generatywna sztuczna inteligencja jako narzędzie mające potencjał do transformacji rynku pracy i tworzenia nowej wartości w biznesie.  Dyskusje na tegorocznym Davos pokazały, że obecnie sukces w globalnej gospodarce wymaga kompleksowego podejścia, łączącego wizję, umiejętności i właściwy zakres działań.

 

Biznes w Davos

Światowe Forum Ekonomiczne każdego roku przyciąga przedstawicieli globalnych korporacji. W tym roku przyjechało ok. 1600 liderów biznesu, w tym 800 dyrektorów generalnych z największych światowych firm, jak Jamie Dimon z JPMorgan Chase, Satya Nadella z Microsoftu czy Vicki Hollub z Occidental Petroleum. Dołączyło do nich 150 liderów innowacji z różnych branż oraz 200 społecznych przedsiębiorców i młodych liderów zaangażowanych w różne programy Forum. Najnowsza edycja zaznaczyła się też silną obecnością biznesu z krajów Zatoki Perskiej i Indii, co już od dłuższego czasu sygnalizuje przesuwanie się środka ciężkości globalnej gospodarki w kierunku Azji.

Duże zainteresowanie budziła obecność Sama Altmana, CEO firmy OpenAI – twórcy ChatGPT. Altman wziął udział w dyskusjach na temat znaczenia bezpieczeństwa i zaufania w technologii, obok innych wybitnych panelistów, takich jak minister finansów Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt oraz CEO Pfize Albert Bourla.

Dla polskich firm udział w Światowym Forum Ekonomicznym to unikatowa możliwość zaistnienia na globalnej scenie gospodarczej i zwiększenia swojej rozpoznawalności. Davos tworzy im przestrzeń, w której bez krępujących formalności mogą prezentować swoje innowacje, produkty i usługi szerokiemu gronu międzynarodowych liderów biznesu, polityki i mediów. To także szansa na uczestnictwo w dyskusjach kształtujących przyszłość, co umożliwia lepsze zrozumienie i adaptację biznesu do zmieniającego się świata. Nie brakuje też okazji do zdobycia nowych partnerów biznesowych oraz oczywiście dostępu do najnowszej wiedzy i doświadczeń.

W świecie targanym wielowymiarowymi kryzysami i napięciami Davos pozostaje niezmiennie nieocenioną platformą wymianę idei i najlepszych praktyk między liderami z różnych części świata. Wizja, innowacyjność i gotowość do współpracy – te wartości Światowego Forum Ekonomicznego są wciąż postrzegane jako kluczowe dla rozwiązywania globalnych problemów i wykorzystywania nowych możliwości, jakie niesie zmieniający się szybko świat.

W tym roku THINKTANK zainaugurował swoją obecność na Światowym Forum Ekonomicznym. To początek naszego stałego zaangażowania w to wyjątkowe wydarzenie i planujemy bywać w Davos w nadchodzących latach. Serdecznie zapraszamy do nawiązania kontaktu zainteresowanych dołączeniem do nas w 2025 roku.

 


Michał Smagowicz,
Członek Zarządu, THINKTANK

 

 

 

POWRÓT ↵

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top